Tüp Dolumu Ve Bakımı

Lazer Makinalarında Lazer Tüpünün Soğumasını Sağlamak ve Makinanın Güvenli Şekilde Çalışmasını Sağlamak İçin Kullanılır
Tüp Dolumu Ve BakımıGünümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak lazer; ülkemizde ve dünyada sanayi ve tıpta kullanımı artmaktadır. En büyük nitelik olarak firesiz kesim özelliği kullanımının tekstil, ayakkabı, demir çelik, ahşap gibi sektörlerde kullanımı yaygındır.

Lazer Işını Nasıl Elde Edilmektedir?

Lazer teknolojisinde iki ayrı tüp kullanılmaktadır. Bunlar radyo frekansı ve doğru akım lazer tüpleridir. Tüpün içerisinde mevcut olan co2+n2+he radyo frekansı ile ivme kazandırılır; iyonize olan gazın ışıması sonucu lazer ışını elde edilir. Dayanıklılık olarak 20ile 30000 saat arası dayanmakta olmakla beraber fiyat açısından ise pahalı konumdadır. Doğru akım ise eski ve ucuz sistemdir. Aynı gazlar doğru akı ile hareketlenmesi sağlanmakta ve lazer ışını elde edilmektedir. Olumsuz yanı ise çok az çalışmasıdır. Bu teknolojide Çinli bilim adamaları uzun süre çalışmış ve tek kullanımlık piyasada satmakta bunlar da ancak 5000 ile 6000 saat arasında gitmektedir.

Bu Tüpler Doldurulabilir mi?

Yapılması gereken doğru karışım ve doğru oranının yanında doğru basıncı bulmak; temel ihtiyaçtır. Tüp doldurmak için  TÜP'ün  iç kısmında bulunan ( AYNA,LENS, PEMBE kaplamanın hepsinin değişmesi gereklidir.) bunlar degişmediği zaman makinaya daha çok arıza verir . ucuz işçilik yaptırıyım derken LAZER GÜÇ KAYNAĞI`NA zarar verir ve  tüp ömrü kısa olur.   tüp dolumu yapılacak bölümün HİJYEN ve STERİL ( Mikroptan arınmış ) özel kıyafetlerle girilmesi lazım. Lenslerin Bakım Ve Özeni

Dikkat edilmesi gereken buradaki lenslerin 20000ile 30000saat çalışma lenslerle aynı lenslerdir. Buda kalitesini ve dayanıklılığını ispat eden öncelikli karine, niteliğindedir. Bu tüpler tekrar doldurulduklarında sorunsuz bir şekilde çalışmakta ve tam verim alınmaktadır. Bu sadece çıkar kavramı üzere bir kurgu olup herhangi bir bilimsel yanı bulunmamaktadır.

Lensler de bozulabilir. İnsan ürünü olan hiç bir şey mükemmel değildir ve zaman içerisinde de bozulması mümkündür. Bu genel olarak kullanım kaynaklıdır. Gerekli özen ve hassasiyetin tam gösterilmediği durumlarda aşınma nedeni ile tüp bozulmaktadır. Temizlige önem verilmesi Durumunda Tüp Ömrünün Uzaması Söz Konusudur.