Lazer Kontrol Kartı

Ruida Lazer Kontrol Kartı İle Lazer Makinanızın 3 eksen kontrolünü yapmanız mümkündür Ve Lazer Gravür işlemlerinde Kaliteli bir Sonuç Almanız Açısından Oldukça Önemli bir sistemdir.

Lazer Kontrol Kartı

Lazer kesim makineleri sanayini hemen her bölümünde kullanılan makine sistem çeşitleridir. Bu makine çeşidi Lazer ışınları sayesinde kol gücü kullanmadan zamandan ve iş yükünden hafifleten sistemlerdir. Lazer makinelerinde makinenin çalışabilmesi için güç kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynaklar tüp içerisinde bulunan gazlardan ışık enerjisi üretirler ve bu enerji ile sistemin çalışmasını tetiklerler. En önemli lazer parçalarından bir tanesi de lazer kontrol kartı parçasıdır. Bu parçaların kendine ait bir çalışma prensibi bulunmakla birlikte sistemin beyni denilebilecek kadar önemli bir parçadır.

Lazer Kontrol Kartlarının Görevi

Lazer ışınları bilindiği üzere karbondioksit tezgahları üzerinde karbon üzerine elektrik akımı verilmesi ile oluşan ışınlardır. Bu ışık ışını oluşumunu lazer güç kaynağı adı verilen power sistemler oluşturur. Eğer bir lazer kesim makinesinin verimi artırılmak isteniyor ise bu tüp içerisine azot gazı ve helyum gazı da eklenebilmektedir.

Bu işlem bir lazer kesim makinesinin verimini üçte bir oranda artırmaktadır. Lazer kontrol kartlarının görevi ise bilgisayar ve lazer kesim aletleri arasında bir köprü olmaktır. Lazer kontrol kartı yardımı ile bilgisayar üzerinde Autocad,coreldraw ve Solidworks gibi 3 boyutlu resim ve tasarım hazırladığınız programları lazer kesim makinesine aktarır, bu çizimler doğrultusunda keseceginiz metaryeller üzerinde kesim işlemlerini başlatabilirsiniz. Adeta bir tasarım harikası yaratabileceğiniz bu makineler ile kol gücüne yahut işçiliğe gerek kalmadan kolay bir şekilde istediğiniz ayrıntılı parçayı Keseceginiz metaryel  üzerinden çekip çıkarabilmektesiniz.

Lazer Sistemlerin Sanayideki Yeri

Lazer kesim programlarında lazer kontrol kartını ile bir takım farklı işlemler yapabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yaparken aşağıdaki kurallara da dikkat etmek gerekir:

Bir çizim yapıyor ve bunu lazer kartı ile makineye aktaracaksanız o çizimde üst üste gelen çizgiler yapmamaya gayret gösterin. Bu programı yanıltır ve istediğiniz kesimi yapamamanıza yol açar.
Taranmak istenen alanlar karta aktarılmadan önce bu alanların kapalı füturlardan oluşması gerekir.
Kağıda çizilen bir taslağın, kart aracılığı ile lazer kesime aktarılmadan önce program üzerinden gerçek ölçülerinin girilmesi gerekir.

Çiziminizi hangi birim cinsinden yapmak istiyorsanız o ölçü birimini karta ekleyiniz. (milimetre, santimetre, metre gibi)