3mm Gümüş Pleksi

Pleksi işlemesi kolay olan, renkli ve renksiz seçenekleri bulunan akrilik bir malzemedir

3mm Gümüş Pleksi


Pleksi işlemesi kolay olan, renkli ve renksiz seçenekleri bulunan akrilik bir malzemedir. Özellik olarak mat ,saydam ya da yarı saydam olabilir. Işık geçirgenliğine sahiptir ve kolay kesilebilir. Pleksiler düz bir levha olacak şekilde üretilirler. Üretim mantığı olarak yüksek sıcaklıkta yumuşatılırlar ve vacum, şişirme ya da termorform gibi işlemler sonucunda şekil verilmiş olur. Pleksilerin döküm levha olamaları da üretim sürecinde zorluk çıkarmaması konusunda fayda sağlar. Pleksilerde ebat bakımından çeşitlilik söz konusu olabilir.

Pleksi modelleri içerisinde en çok tercih edilenlerden biri de aynalı pleksilerdir. Pleksi ayna, cam aynaya kıyasla daha hafiftir bu anlamda taşıma işlemi de daha kolay olacaktır. Pleksi aynaların hafif olması bir çok konu da avantaj sağlar. Daha az kırılgan olmaları da daha fazla tercih edilmelerini sağlar. Pleksi aynalara lazer kesim yöntemi ile kolaylıkla şekil verilebilir. Ayna konusunda birden fazla seçeneğin olması tercih edilme oranını arttırır.

Altın ve gümüş pleksi aynada tercih edilen başlıca renklerdir. Özel durumlar söz konusu olduğunda mavi , kırmızı, füme, pembe, turuncu gibi diğer renklerle de üretilebilir. Renk skalasının geniş olması da aynalı pleksinin tercih sebeplerinden biridir.

Reklam sektöründe kullanılan gümüş pleksi farklı seçeneklerle farklı firmalara hizmet veriyor. Gümüş rengi aynalı pleksinin kullanımına ayrı bir hava kazandırıyor. Bu özelliği dolayısı ile gümüş pleksi daha fazla rağbet görüyor. Ürün boyutları müşterinin arzularına göre değişebilir fakat genel olarak 81x60 cm boyutlarında üretilir. Kalınlığı ise minimum 1 mm olmakla birlikte maximum 3 mm olabilir.

Gümüş pleksi aynalar lazer uygulaması için oldukça uygun ürünlerdir. Çizilmeye karşı dayanıklı olmasından dolayı lazer uygulaması sonucunda hiç bir defoya sahip olmadan üretim tamamlanmış olur. Kimyasal herhangi bir içeriği olmadığından dolayı gıda ürünü ambalajlarında da kullanılabilir. Çevre dostu olan bu gümüş pleksi modelleri geniş kullanım alanına sahiptir. Herhangi bir ağır sanayi ürünü içermez.

Gümüş Pleksi Kullanım Alanları

Pleksi aynanın kullanıldığı alanlar oldukça fazladır. Söz, nişan, mevlid, doğum günü süslükleri ve isimlikleri, araç içi süs ayna, reklamcılık kullanıldığı alanlardandır. Reklam ve tanıtım amacı ile reklamcılık sektöründe çokça kullanılır. Fuar standlarında, tanıtım standalarında pleksinin aynanın kullanıldığını görmek mümkündür.

Gümüş pleksi aynaları genellikle otomat makinelerinde tercih edilir. Bankamatiklerde de kullanımı mümkündür. Pleksiler sağlık ekipmanlarının üretiminde de yaygın bir şekilde kullanılır.

Bunlara ek olarak,
- Stantlar
- Mobilya Sektörü
- Yapı Malzemeleri
- Masa üstü ekipmanlar ve föylerin üretimi
- Sanayi uygulamaları
- Ses bariyerleri duvarlar
gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Gümüş pleksi aynalardan camdan daha ince olmalarına rağmen 10 kat daha fazla dayanıklılığa sahiptir. Dış etkenlere karşı dayanıklılığı yüksektir ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Gümüş pleksiler uygun lazer makineler ve testere yardımı ile kesilir. Ürün üzerine yüksek bir kuvvete baskı olmadığı sürece kırılmaz. Kırıldığı durumlarda ise kesici olması söz konusu bir durum değildir.

Gümüş Pleksi Üzerinde İşlem Yapma 

Gümüş pleksi aynalar lazer işlemi ile kesilebilir ve bunun sonunca şekil verilmiş olur. Kolayca bükülebilmesinden dolayı ürünleri şekillendirmede kullanılır. Freze, markalama ve vidalama işlemleri de gümüş pleksiler üzerinde rahatlıkla uygulanabilir. Ürünün üzerinin fotoğraf ile kaplanabilmesi özelliğinden dolayı reklam sektörü tarafından tercih edilir. Ürünün kesimi ve çizimi müşterini belirlediği standartlara göre uygulanır. Müşterinin belirttiği ölçülere göre lazer kesim işlemleri uygulanmaktadır.

Ürün satışında belirlenen fiyat metrekare cinsinden hesaplanır. Dolayısı ile fiyat tutarı talep edilen ölçüye göre değişebilir. Ürünün üzerinde işlem yapılması da fiyatı etkileyen durumlar içerisindedir.